ویکی دُرج، کتابخانه آزاد شعر پارسی
مهمان خوش آمدید. ورود     ( ثبت نام ) کتابها | زندگینامه ها | جستجوی پیشرفته | درباره دُرج | راهنمای ساخت دفترچه شعر در ویکی دُرج | پادکست دُرج
RSS   RSS
 

راهبری


جستجوی سریع در ویکی دُرج
»«اخوان ثالث» در یک داستان روایت شد

RSS
تغییر یافته در 2013/07/09 06:20 توسط Administrator دسته‌بندی شده به عنوان نوشتار روز

داستان بلند "از تهی سرشار" با نگاهی به زندگی مهدی اخوان ثالث نوشته علی حدادی اصل به زودی به بازار کتاب عرضه می‌شود.

این نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که ایده نگارش کتاب "از تهی سرشار" از حدود پنج سال قبل به ذهنش رسیده است، عنوان کرد: خیلی سال قبل از دوستی کاستی هدیه گرفتم که «قاصدک» اخوان بود با شعرخوانی خود شاعر و کم کم بیش‌تر با شعرهای این شاعر آشنا شدم و احساس کردم که باید حق دینی را ادا کنم.

او ادامه داد: داستان زندگی اخوان ثالث را که خواندم و تحقیق کردم، متوجه شدم که می‌شود در چنین فضایی کار کرد. فضایی که در آن داستان ترسیم می‌شود، درباره پسری با نام "رها" است که پایان‌نامه فوق لیسانسش را به اصرار پدر درباره اخوان ثالث می‌گذارند.

حدادی اصل گفت: شخصیت اصلی داستان دارای بیماری اسکیزوفزنی است که در آن مرز خیال و واقعیت برداشته می شود، تا جایی که با جلو رفتن قصه بیماری‌اش هم شدید تر شده و اخوان را در توهماتش می‌بیند و شعرهایش را می‌شنود.

این نویسنده کتاب "از تهی سرشار" را داستانی بلند عنوان کرد و افزود: این اثر رمان نیست؛ بلکه داستانی بلند است، همچنین مخاطب با خوانش این اثر به همان میزانی از اخوان ثالث اطلاعات کسب می‌کند که شخصیت اصلی داستان به کشف و شهود م. امید می رسد؛ چرا که راوی این اثر، شخصیت "رها" است.

او با بیان این‌که برای نگارش این کتاب، تحقیق کرده و در مراحل پیش‌تولید با افراد بسیاری گفت‌وگو کرده است، اظهار کرد: یک نمونه‌اش حافظ موسوی است که اخوان را خوب می‌شناسد و درباره‌اش کتابی نوشته است. همچنین از کتاب‌های بسیاری برای جمع‌آوری اطلاعات درباره زندگی و آثار این شاعر استفاده کرده‌ام.

او گفت: کتاب "از تهی سرشار" قرار نیست زندگی‌نامه و یا معرفی شاعر باشد؛ بلکه اخوان ثالث نیز بخشی از روایت این اثر است و به پیش‌برد داستان کمک می‌کند.

حدادی اصل با اشاره به این‌که تحقیق و پیش‌تولید این اثر چهار سال زمان برد و سه ماه هم نگارش آن به طول انجامید، گفت: طرح داستانی دیگری دارم که نگارش آن از نیمه گذشته است و در فضایی اجتماعی و واقع‌گرا سپری می‌شود.

کتاب "از تهی سرشار" علی حدادی در 130 صفحه به زودی توسط انتشارات سوره مهر منتشر می‌شود.

منبع: ایسناپیاده سازی و اجرا: مهر ارقام رایانه   در فیس بوک به دُرج بپیوندید!   مشاهده شعرهای روزانه دُرج در توییتر    نوا و نماهای دُرج در یوتیوب    فروشگاه اینترنتی آپادانا   حامیان: همراه اول    بانک تات      هر گونه برداشت از مطالب این پایگاه با ذکر منبع، مجاز می باشد.