ویکی دُرج، کتابخانه آزاد شعر پارسی
مهمان خوش آمدید. ورود     ( ثبت نام ) کتابها | زندگینامه ها | جستجوی پیشرفته | درباره دُرج | راهنمای ساخت دفترچه شعر در ویکی دُرج | پادکست دُرج
RSS   RSS
 

راهبری


جستجوی سریع در ویکی دُرج
»خبر کارگاه آموزشی مخطوطات و نسخ خطی در دانشگاه ماربورگ

RSS
تغییر یافته در 2013/07/17 07:03 توسط Administrator دسته‌بندی شده به عنوان نوشتار روز

روز نخست کارگاه آموزشی مخطوطات و نسخ خطی با موضوع روشهای بررسی نسخه‌های خطی و پیشرفت‌های جاری (رویکرد تطبیقی با نگاهی به نسخه‌های خطی اسلامی در ایران، عراق و آلمان) در روز دوشنبه ۱۵ ژولای (۲۴ تیر ۹۲) با سخنرانی اکبر ایرانی، مدیرعامل مرکز پژوهشی میراث مکتوب در دانشگاه ماربورگ آلمان برگزار شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهشی میراث مکتوب، سخنرانی اکبر ایرانی که در نخستین جلسه این کارگاه ارائه شد؛ به موضوع «نگاهی به سهم ایرانیان در زمینۀ تألیف متون عربی در قدیم و تصحیح آن‌ها در قرن اخیر (بررسی و مقایسه)» اختصاص داشت. در این جلسه همچنین اسامه نقشبندی (بغداد) درباره «کاغذ بغدادی، تاریخچه، ساخت و حفاظت» سخنرانی کرد. مدیریت جلسه اول کارگاه آموزشی مخطوطات و نسخ خطی را را لزلی ترامونتینی (ماربورگ) بر عهده داشت.

دومین روز کارگاه آموزشی مخطوطات و نسخ خطی در تاریخ ۱۶ ژولای (سه شنبه ۲۵ تیر) ادامه می‌یابد و در جلسه چهارم، عمادالدین شیخ الحکمایی (ماربورگ) درباره «احیای کتابخانه‌های قدیمی به وسیله مهرهای مالکیت» و آنا مارتین (ماربورگ) درباره «نسخه‌های خطی فارسی در هند» سخنرانی می‌کنند. مدیریت این جلسه را لزلی ترامونتینی بر عهده دارد.

در پنجمین جلسه کارگاه آموزشی مخطوطات و نسخ خطی نیز که مدیریت آن را عمادالدین شیخ الحکمایی برعهده دارد، موضوعاتی چون «نسخه‌های خطی زیدیه در یمن و پیوند آن‌ها با میراث ایرانی» توسط حسن انصاری (برلین)، «فارسی نویسی در بغداد، برپایۀ نسخ خطی پیش از سدۀ نهم هجری» از سوی جواد بشری (ایران) و «تجربۀ عراق در فهرست نگاری نسخه‌های عربی» با سخنرانی سامیه محمد عباس (تکریت) بحث و بررسی خواهد شد.

در جلسه پایانی نیز که مدیریت آن را کریستف ورنر برعهده دارد، اکبر ایرانی، الیو ماسروا، عمادالدین شیخ الحکمایی، حسین جهاد ظاهر الحسّانی و اسامه نقشبندی سخنرانی خواهند کرد.

منبع: ایلناپیاده سازی و اجرا: مهر ارقام رایانه   در فیس بوک به دُرج بپیوندید!   مشاهده شعرهای روزانه دُرج در توییتر    نوا و نماهای دُرج در یوتیوب    فروشگاه اینترنتی آپادانا   حامیان: همراه اول    بانک تات      هر گونه برداشت از مطالب این پایگاه با ذکر منبع، مجاز می باشد.