ویکی دُرج، کتابخانه آزاد شعر پارسی
مهمان خوش آمدید. ورود     ( ثبت نام ) کتابها | زندگینامه ها | جستجوی پیشرفته | درباره دُرج | راهنمای ساخت دفترچه شعر در ویکی دُرج | پادکست دُرج
RSS   RSS
 

راهبری


جستجوی سریع در ویکی دُرج
»زندگی و شعر نیما، شاملو، اخوان، سهراب و فروغ در یک کتاب

RSS
تغییر یافته در 2012/12/22 07:52 توسط Administrator دسته‌بندی شده به عنوان بدون دسته‌بندی

به گزارش خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کتاب «در غیاب شاعران» مجموعه گفت‌وگوهای حمید جعفری روزنامه‌نگار و پژوهشگر درباره‌ی شاعران معاصر ایران؛ نیما یوشیج، احمد شاملو، مهدی اخوان‌ ثالث، فروغ فرخزاد و سهراب سپهری از سوی نشر پایان به چاپ رسیده است.

به گفته‌ی جعفری، این اثر مکتوبی درباره‌ی پنج شاعر شعر نو ایران با گفتاری از چهره‌هایی است که روایتی دگرگونه از این شاعران دارند. مقاله‌ای از منوچهر آشتیانی خواهرزاده نیما یوشیج ، دو گفت‌و گو با آیدا درباره‌ی احمد شاملو، گفت‌وگویی با مرتضی کاخی درباره‌ی مهدی اخوان‌ ثالث، گفت‌وگویی با ناصر زراعتی درباره‌ی سهراب سپهری و گفت‌وگویی با حسین منصوری پسرخوانده فروغ در این اثر منتشر شده است.

او درباره‌ی انتخاب این افراد برای مصاحبه گفت: از آن‌جا که هیچ‌کدام از این شاعران در قید حیات نیستند، مقرر بود برای گفت‌و‌گو به سراغ نزدیکان نسبی‌شان بروم. گفت‌و‌گو با آیدا در دو سال انجام شد و قرار مصاحبه بعدی با منوچهر آشتیانی درباره نیما هماهنگ شد. این گفت‌و‌گو هم در پنج جلسه - نزدیک به یک ماه - صورت گرفت. خب یکی همسر شاعر بود که چند سالی از آخرین مصاحبه‌اش گذشته بود و دیگری خواهرزاده نیما. اما در ادامه‌ی مسیر مُصر شدم درباره‌ی اخوان‌ ثالث، فروغ فرخزاد و سهراب سپهری سراغ از افرادی بگیرم که خوانشی جدید از این شاعران ارائه کنند. این شد که مصاحبه سوم با مرتضی کاخی مهیا شد. این مصاحبه نزدیک به سه ماه به طول انجامید. مصاحبه با حسین منصوری و ناصر زراعتی نیز بعد از این مصاحبه‌ها انجام شد.

حمید جعفری متولد سال 1362، دانش‌آموخته‌ی فلسفه است. از این شاعر و روزنامه‌نگار پیش‌تر کتاب «از یابنده تقاضا می‌شود» منتشر شده است.
پیاده سازی و اجرا: مهر ارقام رایانه   در فیس بوک به دُرج بپیوندید!   مشاهده شعرهای روزانه دُرج در توییتر    نوا و نماهای دُرج در یوتیوب    فروشگاه اینترنتی آپادانا   حامیان: همراه اول    بانک تات      هر گونه برداشت از مطالب این پایگاه با ذکر منبع، مجاز می باشد.