ویکی دُرج، کتابخانه آزاد شعر پارسی
مهمان خوش آمدید. ورود     ( ثبت نام ) کتابها | زندگینامه ها | جستجوی پیشرفته | درباره دُرج | راهنمای ساخت دفترچه شعر در ویکی دُرج | پادکست دُرج
RSS   RSS
 

راهبری


جستجوی سریع در ویکی دُرج
»«دردنامه سالک فکرت» منتشر شد

RSS
تغییر یافته در 2013/02/03 08:04 توسط Administrator دسته‌بندی شده به عنوان نوشتار روز

کتاب «دردنامه سالک فکرت: تلخیص و بازنویسی مصیبت‌نامه عطار نیشابوری» نوشته «زهیر توکلی» منتشر شد. به گزارش خبرنگار ایلنا، در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

«مردی خام، روزی از حاتم پرسید: تو از کجا می‌آوری که شب و روز و روز و شب در حال بخشیدنی؟ حاتم گفت: تا وقتی که جان دارم، زاد و توش من از کیسه خدا می‌رسد، من از کیسه او می‌بخشم نه از خودم. مرد گفت: بلکه من فکر می‌کنم که تو از آن مالِ مردمخوارانِ مکار باشی، این بی‌حساب بخشیدنت هم به خاطر آن است که بادآورده را باد می‌برد، اگر خودت کار کرده بودی و عرق ریخته بودی، این‌گونه چوب حراج بر مالت نمی‌زدی. نان مسلمانان را می‌دزدی و بعد، نان دزدی را می‌بخشی.

حاتم گفت: این عزیز! مالِ تو را که نبرده‌ام؟

مرد گفت: نه.

حاتم گفت: پس لابد تو مسلمان نیستی که مالت را نبرده‌ام.

مرد گفت: این همه حجت و برهان نیاور، که حجت و برهان، روپوشِ طغیان نمی‌شود.

حاتم گفت: چگونه حجت و برهان نیاورم که خدا از ما حجت و برهان می‌خواهد؟

مرد گفت: حجت و برهان چیزی است و این حرف‌ها که تو می‌گویی چیز دیگری. سخنان تو کاه روی آب است.

حاتم گفت: سخن را خوارمایه مپندار که سخن از هفت آسمان نازل می‌شود. اگر حلال‌زاده‌ای که هستی، مادرت با سخنی دو جمله‌ای بر پدرت حلال شده است.

مرد گفت: نمی‌شود یک جا نشست و منتظر ماند که از آسمان روزی به دست بیاید.

حاتم گفت: نه تنها روزی من، که روزی همه خلق جهان، از آسمان می‌آید.

مرد گفت: پایت را به ناز دراز کرده‌ای و چشم به روزن دوخته‌ای که روزی از آن پایین بیفتد؟

حاتم گفت: اکنون که سهل است، در شکم مادرم نه ماه، بی‌هیچ دانش و توانی، می‌بودم و آسوده و بی‌خبر، روزی‌ام از روزنه‌ای به من می‌رسید.»

این کتاب در ۲۰۸ صفحه توسط «شرکت سهامی کتاب‌های جیبی» وابسته به انتشارات «امیرکبیر» با شمارگان ۳۰۰۰ نسخه و قیمت ۳۶۰۰ تومان راهی بازار نشر شده است.


پیاده سازی و اجرا: مهر ارقام رایانه   در فیس بوک به دُرج بپیوندید!   مشاهده شعرهای روزانه دُرج در توییتر    نوا و نماهای دُرج در یوتیوب    فروشگاه اینترنتی آپادانا   حامیان: همراه اول    بانک تات      هر گونه برداشت از مطالب این پایگاه با ذکر منبع، مجاز می باشد.