ویکی دُرج، کتابخانه آزاد شعر پارسی
مهمان خوش آمدید. ورود     ( ثبت نام ) کتابها | زندگینامه ها | جستجوی پیشرفته | درباره دُرج | راهنمای ساخت دفترچه شعر در ویکی دُرج | پادکست دُرج
RSS   RSS
 

راهبری


جستجوی سریع در ویکی دُرج
»مهدی سهیلی

RSS
تغییر یافته در 2013/11/16 13:33 توسط mehri دسته‌بندی شده به عنوان زندگینامه ها, مهدی سهیلی
مهدی سهیلی فرزند غلامرضا از نوادگان حاج اکبر سمنانی از شاعران بزرگ معاصر است . وی در سال 1303 در تهران متولد شد . پس از پایان تحصیلات ابتدایی به فراگرفتن علوم قدیمیه و صرف و نحو عربی و منطق و معانی نزد استادان فن پرداخت و دوره متوسطه را در دبیرستان نظام آباد به پایان آورد . سپس وارد خدمات مطبوعاتی و روزنامه نگاری شد .
نام خانوادگی خود را از حاجی علی اکبری سمنانی به سهیلی در سال 1322 تغییر داد .
در سالهای 1345 الی 1356 علاوه بر انجام کارهای مطبوعاتی و همکاری با روزنامه های فکاهی تهران ، سرپرستی کاروان شعر و موسیقی رادیو و داوری برنامه مشاعره را بر عهده داشت . او در زمینه نمایش نامه نویسی نیز فعالیت داشته است.وی در ۱۸ مرداد ۱۳۶۶ در سن ۶۳ سالگی در گذشت .

مهدی سهیلی

مهدی سهیلی


زندگی‌نامه

مهدی سهیلی در سال 1303 در خیابان مولوی تهران در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد ، مادرش به نوباوگان قرآن درس می‌داد . مهدی سهیلی در کودکی به مکتب رفت : او تا دیپلم متوسطه تحصیل کرد و سپس به فراگیری علم" صرف و نحو" ،" منطق"،" معانی بیان" در مدرسه شریعت و مدرسه عبداله خان نزد شیخ عباس انصاری همدانی پرداخت .
او مدت دو سال برای امرار معاش خانواده به عنوان حسابدار در حجره یکی از تجار بازار حسابداری کرد .
مهدی سهیلی فعالیت مطبوعاتی خود را از سال 1323 آغاز کرد و آثار زیادی را در نظم ونثر در بسیاری از نشریات از جمله : توفیق ، اطلاعات ، اطلاعات هفتگی ، مجله سپید و سیاه ، روشنفکر ، تهران مصور و زن روز به چاپ رساند . او به زبان عربی تسلط داشت و با زبان انگلیسی نیز آشنا بود .
مهدی سهیلی از حدود سال 1325 صبح‌ها در رادیو ، قرآن می‌خواند و پس از آن در سال 1335 به دعوت مدیر کل وقت اداره کل انتشارات و تبلیغات برای همکاری به رادیو دعوت شد .
برنامه « گفتنی‌ها » اولین برنامه‌ای بود که نوشتن آن را به عهده گرفت ، بعدها پس از طرح و تنظیم برنامه «شما و رادیو» برای این برنامه مطلب می‌نوشت .
مهمترین برنامه‌ای که مهدی سهیلی در آن شرکت داشت برنامه « مشاعره » بود که سالها از رادیو پخش می‌شد.
این برنامه بنا به پیشنهاد او طراحی و راه اندازی شد زیرا او معتقد بود مشاعره می‌تواند نگهدارنده فرهنگ قومی وملی ما باشد . چون اگر قبول داشته باشیم که حافظ ، مولوی ، نظامی ، عطار ، فردوسی و سعدی از افتخارات ایران و از حماسه های جاویدان ایران و ایران زمین هستند پس باید این را هم قبول داشته باشیم که هر گونه فرصتی برای تکرار و ارایه آثار ، خود به خود کمکی است در جهت بزرگداشت آن افتخارات و حماسه‌ها .
مهدی سهیلی پس از انتقال آقای اسماعیل نواب صفا (شاعر و ترانه سرا ) به رشت ، سرپرست برنامه کاروان شعر و موسیقی شد و مدت ده سال از سال 1341 تا 1351 تهیه و تنظیم این برنامه را به عهده داشت .
مهدی سهیلی گرایشات مذهبی داشت و شاهد آن برنامه مذهبی، عرفانی "دریچه‌ای به جهان روشنایی" بود که به پیشنهاد و طراحی او تصویب شد و در ماه مبارک رمضان سال 1355 از رادیو پخش شد .
او سی سال در رادیو ایران به نمایشنامه ‌نویسی ، اجرای کارشناسانه برنامه‌های ادبی چون شعر و زندگی و بزم شاعران اشتغال داشت .
چند اثر او در سال 1957 میلادی در شوروی (مسکو) ترجمه و منتشر شد .
مهدی سهیلی علاوه بر اشعار جدی و رسمی خود ، سروده‌های فکاهی و طنزی دارد که نشان از شوخ طبعی اوست .

آثار

بیا با هم بگرییم
بوی بهار می‌دهد
بزم شاعران
شاهکارهای صائب تبریزی و کلیم کاشانی
اشک مهتاب
طلوع محمد
پرواز در آسمان شعر
مشاعره
شعر و زندگی
یک آسمان ستاره
گنج غزل
چشمان تو و آیینهٔ اشک
هزار خوشهٔ عقیق
کاروانی از شعر
باغ‌های نور
لحظه‌ها و صحنه ها
گنجوارهٔ سهیلی
اولین غم و آخرین نگاه
نگاهی در سکوت
ضرب المثل‌های معروف ایران
مرا صدا کن
سرود قرن و عقاب
چه کنم دلم از سنگ نیست.

پیاده سازی و اجرا: مهر ارقام رایانه   در فیس بوک به دُرج بپیوندید!   مشاهده شعرهای روزانه دُرج در توییتر    نوا و نماهای دُرج در یوتیوب    فروشگاه اینترنتی آپادانا   حامیان: همراه اول    بانک تات      هر گونه برداشت از مطالب این پایگاه با ذکر منبع، مجاز می باشد.